Na początku pewnie zastanawiasz się „Jak utrzymać jelenie z dala od mojego ogrodu?”. Cóż, jest to możliwe. Kilka prostych rzeczy załatwi sprawę. Jednym z najlepszych repelentów jeleni jest lawenda, której jelenie nienawidzą. Lawenda nie ma kwiatów, które przyciągają jelenie, ale silnie pachnie dla jeleni. Plus, odpycha jelenie bez szkody dla twoich kwiatów.

Uryna kojota

Może być trudno utrzymać kojota z dala od twojego ogrodu bez użycia fizycznych barier. Fizyczne bariery mogą być czymkolwiek, od ogrodzenia do podziemnej bariery. Jednak drapieżniki pozostawiają po sobie zapach, a mocz kojota jest szczególnie przerażający. Może sprawić, że małe niechciane szkodniki szybko uciekną. Umieść kamienie Scentry w miejscach, gdzie małe, niechciane szkodniki mogą stać się uciążliwe. Powtarzaj ten proces co kilka tygodni. Możesz również użyć moczu drapieżników jako doładowania dla Scentry Stones.

Jeśli chcesz użyć chemicznego środka odstraszającego, możesz spryskać obwód swojego ogrodu moczem wilka lub kojota. Pamiętaj jednak, że ten środek odstraszający może przyciągnąć inne zwierzęta oprócz kojotów. Zapach może przyciągnąć również lisa, szopa pracza, bobcata. W ten sposób będziesz musiał określić, czy ta metoda jest warta wypróbowania czy nie.

Inną opcją jest użycie moczu kojota do odstraszania mniejszych zwierząt roślinożernych. Możesz powiesić butelkę wypełnioną moczem nasączonym wacikami wokół wrażliwych roślin, lub możesz rozpylić bezpośrednio na rośliny, aby zniechęcić je do odwiedzenia ich. Choć jest to skuteczny sposób na trzymanie kojotów z daleka, Graham ostrzega, że środek odstraszający moczem nie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Nałóż go obficie na obwód zwierzęcia i powtarzaj proces regularnie, aby zobaczyć rezultaty.

Zraszacze aktywowane ruchem

Możesz kupić zraszacze aktywowane ruchem, aby utrzymać jelenie z dala od ogrodu. Podłączasz to urządzenie do węża ogrodowego i będzie ono automatycznie wysyłać krótkotrwały podmuch, gdy tylko zwierzę wejdzie na ten teren. Zraszacz posiada regulowane ustawienia odległości i łuku. Może chronić obszar do 1900 stóp kwadratowych. Możesz nawet uzyskać opcjonalny arkusz kalkomanii do umieszczenia na obudowie czujnika.

Aby użyć zraszaczy aktywowanych ruchem, musisz zainstalować je w pobliżu obszaru, w którym intruzi wchodzą do ogrodu. Należy upewnić się, że czujniki są skierowane w odpowiednie miejsce. Czujnik powinien być umieszczony w taki sposób, aby liście nie mogły w niego przypadkowo trafić. Następnie można włączyć zraszacz. W ten sposób możesz mieć pewność, że żaden jeleń nie wejdzie do Twojego ogrodu.

Możesz również użyć mydeł odstraszających jelenie, zawieszonych na drzewach. Jelenie mogą szybko nauczyć się, że zapach nie działa na nie, dlatego możesz spróbować zainstalować zraszacze aktywowane ruchem. Aby użyć zraszaczy aktywowanych ruchem, zainstaluj je w pobliżu roślin, które jelenie regularnie jedzą. Nagły strumień wody wyśle je do biegu. Może się to wydawać ekstremalnym rozwiązaniem, ale jelenie łatwo przestraszyć nagłym strumieniem wody.

Żyłka wędkarska

Żyłka wędkarska do utrzymywania jeleni z dala od ogrodu to skuteczny sposób na uniemożliwienie zwierzętom wejścia do ogrodu. Powinna mieć co najmniej 10 funtów w teście i być umieszczona na różnych wysokościach wzdłuż obwodu Twojego ogrodu. Oprócz linii, można użyć słupki ogrodzenia lub aluminiowe patelnie pie jako wabik. Umieść paliki około dwunastu do osiemnastu cali od siebie i około pięciu stóp nad ziemią.

Możesz również spróbować sznurka starych płyt CD wzdłuż linii rybackiej. To będzie robić hałas i dać off błyski światła, że jelenie będą unikać. Inny wabik, który będzie trzymać jelenie daleko jest wiszące aluminiowe puszki pie wokół ogrodu. Moja babcia w podobnym celu rozwieszała wokół ogrodu jednorazowe puszki po ciastkach. Ponadto można powiesić na drzewach błyszczące metaliczne serpentyny, które odstraszą jelenie od zbliżania się do ogrodu.

Nie polecam jednak tej metody. Jelenie mogą się przez nią nie przebić i dalej będą przeglądać warzywa znajdujące się w pobliżu. Poza tym wabik może być zbyt łatwy do przegryzienia przez jelenia. Lepszą metodą na wabik będzie ogrodzenie z drutu kurczaka. Działa najlepiej, gdy zwinięta żyłka wędkarska jest używana w nocy. Zastosowanie niewidzialnego ogrodzenia zniechęca również jelenie do wtargnięcia do Twojego ogrodu.

Płoty elektryczne

Jelenie są przyciągane do ogrodzeń elektrycznych przez ich zapach i wygląd. Wchodzą przez dolną żyłę, a następnie przechodzą pod górną. Jeśli próbują przekroczyć żyłkę, zostają porażone prądem. Jest to bardzo skuteczne, ponieważ jelenie nie są w stanie ocenić odległości i mogą przeskoczyć nawet 10 stóp, aby dostać się pod ogrodzenie. Jest to nie tylko świetny sposób, aby utrzymać jelenie z ogrodu, ale także świetny sposób, aby utrzymać króliki, borsuki i lisy z yard.

Płot elektryczny działa poprzez konwersję energii baterii do wysokiego napięcia impuls. Energizer następnie przekazuje impuls na izolator ogrodzenia, powodując jelenia czuć szok. Reakcja ta następuje zazwyczaj w czasie krótszym niż trzy sekundy. W tym czasie dzikie zwierzęta szybko wycofają się z ogrodzenia i nie będą próbowały odskoczyć. Metoda ta jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę ogrodu i swojej własności.

Ogrodzenia elektryczne mogą być skuteczne z wielu powodów. Mogą one odstraszać jelenie od wejścia do ogrodu, ale mogą być również niebezpieczne. Deer have been known to damage crops and gardens by jumping over ordinary stock fences. Zazwyczaj ogrodzenia z siatki wykonane są z jednej lub dwóch warstw drutu kolczastego. Jeleń może zaplątać się w górny drut i powoli zginąć. Ogrodzenia elektryczne mogą być również bardzo skuteczne w utrzymaniu jeleni z dala od ogrodu, jeśli są zainstalowane prawidłowo.

Rośliny z owłosionymi zewnętrzami

Choć jelenie są ogólnie spokojne o zmierzchu, powinieneś rozważyć sadzenie roślin, które mają owłosione zewnętrzne części. Podczas gdy jelenie lubią większość twoich roślin kwitnących, nadal są one podatne na ataki jeleni. Istnieje kilka różnych sposobów na odparcie jeleni z Twojego ogrodu. Rozważ następujące metody:

Po pierwsze, ogrodzenie. Jelenie mają tendencję do pasienia się podczas wczesnych godzin porannych i wieczornych. Jeśli zauważysz, że jelenie jedzą twoje kwiaty lub rośliny, możesz użyć repelentów, aby utrzymać je z dala. Upewnij się, że ogrodzenia mają osiem stóp wysokości z co najmniej sześciocalowymi przerwami. Po drugie, rozważ repelenty. Bezpośrednie repelenty działają poprzez tworzenie nieprzyjemnego smaku w ich ustach. Bezpośrednie repelenty są również mniej niż palatalne, więc jelenie będą mniej prawdopodobne, aby je zjeść.

Po trzecie, repelenty jeleni działają przez oszukiwanie ich zmysłu węchu. Obejmują one paski zmiękczacza tkanin, owinięte bary mydła, czosnek i zgniłe jajka mieszaniny, i amoniak nasączone szmaty. Inne metody opierają się na pokazach wizualnych lub głośnych dźwiękach. Stare porysowane płyty CD i aluminiowe puszki mogą być używane jako środki odstraszające jelenie. Zapach i światło słoneczne odbite przez metal może przestraszyć jelenie.

Dodawanie substancji zapachowych to kolejny sposób na utrzymanie jeleni z dala od ogrodu. Rośliny o kłujących lub spiczastych liściach mogą być pachnące lub pachnieć nieprzyjemnie dla jeleni. Te pachnące rośliny mogą być sadzone w pobliżu rośliny, którą chcesz chronić. Jelenie będą mniej zainteresowane przeżeraniem roślin o rozmytej powierzchni zewnętrznej. Dla dodatkowej ochrony przed jeleniami należy posadzić lawendę, rozmyte ucho jagnięce, klemę, maki i berberysy.

Nieatrakcyjne zapachy

Nieatrakcyjne zapachy mają naturalny efekt odstraszający jelenie, co jest jednym z powodów, dla których należy unikać sadzenia aromatycznych roślin wokół ogrodu. Dzięki temu jelenie będą się trzymać z daleka i ochronią Twoje rośliny. Inne zapachy, których należy unikać to jajka, czosnek, goździki, mięta i ludzkie włosy. Wszystkie te zapachy odpychają jelenie, ale niektóre mogą działać lepiej niż inne.

Dodanie silnie pachnących ziół, takich jak mięta, koperek i szczypiorek do swoich roślin to kolejny sposób na odstraszenie jeleni. Te rośliny pachną świetnie, ale jelenie nie lubią ich smaku. Po prostu wieszając te zapachy w ogrodzie, odstraszasz jelenie od jedzenia roślin. Możesz również spryskać swoje rośliny zapachami drapieżników, takimi jak kocimiętka lub mocz myszy.

Przez zastosowanie kombinacji zapachów, takich jak szałwia lub irlandzkie mydło wiosenne, możesz utrzymać jelenie z dala od swojego ogrodu. W przeciwieństwie do ludzi, jelenie mają dużą awersję do silnych zapachów, więc użycie kombinacji tych może zniechęcić je do jedzenia twoich roślin. Innym sposobem na odstraszenie jeleni jest zastosowanie migających świateł LED wokół ogrodu. Użycie tych świateł sprawi, że jelenie będą się trzymać z daleka przez kilka tygodni i może zapobiec ich powrotowi.