Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle głowy, nie jesteś sam. Bóle głowy są jednym z najczęstszych rodzajów bólu, że ludzie cierpią z i może zachować cię od pracy lub iść do szkoły na dni w czasie. Jednak ulga w bólu głowy nie jest niemożliwe i wymaga pewnych podstawowych narzędzi i wiedzy. Aby zacząć, spróbuj tych wskazówek z neurologii:

Zimne okłady

Jeśli masz ból głowy, icepacki i zimne okłady mogą pomóc złagodzić ból i stan zapalny. Okłady z lodu mogą być stosowane na głowę, aby zmniejszyć nacisk na mózg. Jednak okłady z lodu mogą być szkodliwe dla skóry, jeśli są pozostawione na głowie przez zbyt długi czas. Najlepiej jest zostawić je na 20 minut za jednym razem. Jeśli ból głowy jest spowodowany gorączką, należy zwrócić się do lekarza. Unikaj stosowania okładów z lodu lub gorących ręczników na powieki.

Narodowa Fundacja Bólu Głowy zaleca stosowanie zimnych okładów na ból głowy po przejściu leczenia ciepłem. Zabieg ten działa poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i złagodzenie nacisku na wrażliwe nerwy. Ból od bólu głowy może pochodzić z mięśni lub nerwów u podstawy czaszki. Przyłożenie zimnego kompresu złagodzi ten ból. Dla osób cierpiących na migreny, terapia zimnem jest również korzystna w łagodzeniu objawów.

Infuzja z liści majeranku

Infuzja z liści majeranku na ból głowy może być skuteczna na wiele dolegliwości. Ta ziołowa herbatka może zmniejszyć niepokój, złagodzić skurcze żołądka i złagodzić bezsenność. Reguluje również cykl menstruacyjny i zmniejsza występowanie migrenowych bólów głowy. Jest wykorzystywana w wielu kuchniach ze względu na swoje właściwości afrodyzjakalne. Nie jest zalecany dla dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących.

Zioło jest szczególnie silne, gdy jest suszone. Korzystny jest również świeży majeranek. Majeranek ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Od wieków stosowany jest w leczeniu wielu dolegliwości. Możesz przygotować herbatę ze świeżych liści majeranku lub kupić ekstrakty z majeranku w sklepie ze zdrową żywnością. Jakość produktów z majeranku może się różnić, więc zawsze sprawdzaj etykietę przed zakupem.

Majeranek ma wiele zastosowań ludowych i jest często zalecany na bóle głowy. Jego cytrynowo-miętowy smak czyni go idealnym środkiem na ból głowy. Inne zastosowania obejmują stosowanie oleju majerankowego na głowę i szyję. Inni przysięgają na mrożenie grochu u podstawy czaszki lub zanurzanie rąk w kąpieli z gorącą wodą. Wszystkie te metody są skuteczne. Najlepiej jest sprawdzić z lekarzem przed wypróbowaniem któregokolwiek z tych naturalnych środków.

Biofeedback

Ludzie, którzy doświadczają migren mogą znaleźć biofeedback korzystne. Biofeedback uczy pacjentów kontrolować swój ból poprzez dokonywanie świadomych zmian fizycznych. Mogą oni używać niedrogiego osobistego urządzenia biofeedback do nauki tych technik. Terapia biofeedback może poprawić jakość życia osób cierpiących na bóle głowy poprzez zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólów głowy. Osoby te mogą kontynuować praktykę biofeedback po tym, jak ich bóle głowy ulegną poprawie. Mogą stosować rzadsze sesje, aby utrzymać osiągnięte wyniki.

Jedno badanie wykazało, że biofeedback zmniejsza intensywność przewlekłych napięciowych bólów głowy. Jego skuteczność stwierdzono u pacjentów, którzy doświadczali zarówno bólów głowy, jak i migren. Badacze przeprowadzili metaanalizę pięciu RCT dotyczących biofeedbacku u dzieci z migrenami. Stwierdzili, że biofeedback znacząco zmniejszał intensywność i częstotliwość bólu głowy oraz był skuteczny w zmniejszaniu nasilenia migreny. Ograniczenia biofeedbacku obejmują nieodpowiednie raportowanie i wysokie ryzyko stronniczości.

Urządzenie biofeedback może pomóc ludziom zarządzać migrenami poprzez zwiększenie świadomości temperatury ciała i napięcia mięśni. Ludzie, którzy mają migrenę często mają chłodne ręce i stopy. Dzieje się tak dlatego, że kiedy czują się zestresowani, naczynia krwionośne pod skórą zwężają się i obniżają swoją temperaturę. Urządzenia biofeedback mogą pomóc ludziom nauczyć się, jak regulować stres i zapobiegać migrenom. Idealnie, urządzenie biofeedback jest używane w połączeniu z licencjonowanym pracownikiem służby zdrowia.

Ćwiczenia

Jeśli kiedykolwiek ćwiczyłeś, a następnie wróciłeś do domu z bólem głowy, nie jesteś sam. Ćwiczenia mogą pomóc złagodzić ból głowy. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że robisz to poprawnie i bezpiecznie. Kilka czynników może wywołać ból głowy podczas ćwiczeń. Czynniki te obejmują ułożenie ciała, niewłaściwe ubranie, odwodnienie i inne. Wszystkie te czynniki są warte śledzenia. Oto kilka wskazówek, jak uzyskać jak najwięcej ze swoich treningów.

Delikatne ćwiczenia cardio mogą również zmniejszyć częstotliwość bólów głowy. Pomaga również złagodzić stres i napięcie. Pomaga rozciągnąć mięśnie i uspokaja umysł. Joga, na przykład, może stłumić reakcję stresową i zmniejszyć ból głowy. Ćwicząc jogę, można uzyskać przepływ krwi i zmniejszyć poziom stresu. To z kolei zmniejszy częstotliwość występowania bólów głowy. I nie zapomnij pić dużo wody, zbyt!

Jeśli ćwiczysz, aby pozbyć się bólu głowy, upewnij się, że nosisz dobrą parę okularów przeciwsłonecznych i ubrania odprowadzające wilgoć. Innym świetnym sposobem na pozbycie się bólu głowy jest spożywanie pokarmów o naturalnych właściwościach przeciwzapalnych. Staraj się unikać żywności przetworzonej lub zawierającej konserwanty. Boswellia, naturalny środek przeciwzapalny, jest znany z tego, że pomaga zmniejszyć ból głowy po wysiłku. Dobrą wiadomością jest to, że większość wysiłkowych bólów głowy nie trwa długo – ustąpi samoistnie po trzech do sześciu miesiącach. Jeśli ból głowy trwa dłużej niż 48 godzin lub pogarsza się z czasem, należy szukać pomocy medycznej.

CBT

Psychoterapia może pomóc w radzeniu sobie z codziennymi stresorami i frustracjami, w tym migrenami. CBT celuje w nasze wzorce myślowe, aby pomóc nam radzić sobie z tymi negatywnymi myślami i zmienić sposób myślenia i działania. Negatywny cykl myśli może doprowadzić do tego, że migrena wywoła kaskadę negatywnych emocji. Celem psychoterapii jest pomoc w przesunięciu tych negatywnych wzorców myślowych i poprawa naszej ogólnej jakości życia.

Zdrowi behawioralni stosują terapię poznawczo-behawioralną (CBT) w leczeniu bólów głowy. Terapia ta jest zazwyczaj nielecznicza i działa dobrze w połączeniu z lekami. Specjaliści od zdrowia behawioralnego mogą nauczyć pacjentów, jak zarządzać wyzwalaczami, eliminować lub minimalizować bóle głowy i zarządzać innymi czynnikami, które przyczyniają się do ich występowania. Ponadto, świadczeniodawca może poprosić pacjenta o prowadzenie dzienniczka bólu głowy, ocenianie jego intensywności i mierzenie czasu trwania. Te dane mogą pomóc świadczeniodawcy ocenić postępy pacjenta.

Terapia behawioralna bólu głowy jest również skuteczną techniką zarządzania sobą. Poza nauczaniem umiejętności radzenia sobie, terapia ta uczy pacjentów monitorowania czynników stresogennych i odpowiedniego reagowania na sytuacje stresowe. Techniki restrukturyzacji poznawczej uczą pacjentów obiektywnej interpretacji bólu i skuteczniejszego reagowania w sytuacjach stresowych. Pacjenci mogą wykorzystać te umiejętności do radzenia sobie z bólami głowy i wymaganiami życia. Terapia behawioralna jest skuteczna w przypadku wielu różnych schorzeń, w tym przewlekłej migreny.

Techniki relaksacyjne

Próbuj technik relaksacyjnych, aby pozbyć się bólu głowy. Należą do nich głębokie oddychanie, progresywne rozluźnianie mięśni i wizualizacja specjalnego miejsca. Możesz wybrać dowolną technikę, która działa dla Ciebie najlepiej. Wiele technik relaksacyjnych nie wymaga drogiego sprzętu. Niektóre z nich można wykonać po prostu biorąc głęboki oddech i zwijając ramiona. Inne mogą być bardziej rozbudowane, ale są równie skuteczne. Bez względu na to, jaki rodzaj techniki relaksacyjnej wybierzesz, kluczowe jest, aby praktykować ją regularnie, aby uniknąć nawracających bólów głowy.

Trening biofeedback jest formą terapii relaksacyjnej, która polega na monitorowaniu sygnałów elektrycznych wysyłanych przez napięte mięśnie. Poprzez biofeedback osoba uczy się rozluźniać mięśnie, zanim stresory spowodują napięciowy ból głowy. Technika ta jest bardzo skuteczna w zapobieganiu bólom głowy i pomaga osobie czuć się lepiej poprzez zarządzanie napięciem w swoim ciele. Niektórzy ludzie uważają za pomocne praktykowanie biofeedbacku dwa razy dziennie.

Leki bez recepty

Branie leków bez recepty, aby pozbyć się bólu głowy, powinno być ostatecznością, jeśli nie możesz znaleźć rozwiązania swojego problemu. Chociaż większość tych produktów ma imponującą listę korzyści, nie zawsze są one najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby rozważyć swoje objawy i swój styl życia, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Niektóre z najczęstszych wyzwalaczy bólu głowy obejmują napoje z kofeiną, „śmieciowe jedzenie” i żywność o wysokiej zawartości azotanów, które mogą przyczynić się do bólu głowy. Niektóre z tych pokarmów zawierają również tyraminę, substancję chemiczną znajdującą się w starzejącym się serze i pizzy, którą uważa się za odpowiedzialną za ból głowy.

Niektóre z tych leków są dostępne bez recepty i są zalecane do leczenia bólów głowy, które są spowodowane migrenami. Jednak jeśli bóle głowy utrzymują się, zaleca się, aby odwiedzić dostawcę opieki zdrowotnej do dalszych badań, aby wykluczyć stan medyczny. Ponadto można zlecić farmaceucie przetestowanie leku, aby upewnić się, że jest on bezpieczny i nie stwarza żadnych zagrożeń w połączeniu z istniejącymi lekami.

Dochodzenie do źródła bólu głowy

Jeśli cierpisz na uporczywe bóle głowy, być może nadszedł czas, aby rozważyć podejście medycyny funkcjonalnej do bólu głowy. Podejście to wykracza poza objawy, aby leczyć podstawową przyczynę. Na przykład medycyna funkcjonalna uznaje, że bóle głowy są objawem choroby podstawowej, a nie bezpośrednim wynikiem fizycznego powodu bólu głowy. Istnieje kilka rodzajów bólów głowy, w tym migreny, klasterowe bóle głowy, wtórne bóle głowy i napięciowe bóle głowy.