Istnieje wiele sposobów na pozbycie się trądziku i mogą one być skuteczne. Być może słyszałeś o użyciu octu jabłkowego, nadtlenku benzoilu, kwasu salicylowego lub Aspiryny. Ale te środki zaradcze są tylko tymczasowe. Najlepszym sposobem na pozbycie się trądziku jest konsultacja z dermatologiem, który będzie mógł przepisać odpowiednie leczenie. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej wskazówek. Czytaj dalej, aby poznać najskuteczniejsze środki na trądzik.

Ocet jabłkowy

Prawdopodobnie słyszałaś już wcześniej o tym, jak pozbyć się trądziku za pomocą octu jabłkowego, ale czy wiesz, jak to działa? Ocet jest doskonałym środkiem czyszczącym, który pomaga zwalczać bakterie wywołujące trądzik, a nawet jest świetny do konserwacji. Tylko pamiętaj, aby rozcieńczyć ocet przed użyciem go na twarzy. Czysty ocet może spalić i spowodować podrażnienie, więc używać go oszczędnie. Toner DIY wykonany z octu jabłkowego i olejku lawendowego lub olejku z drzewa herbacianego może pomóc w walce z bakteriami wywołującymi trądzik i zmniejszyć zmiany skórne.

Możesz również zastosować ocet jabłkowy miejscowo do obszarów dotkniętych trądzikiem. Wymieszaj dwie łyżki stołowe organicznego octu jabłkowego z dwiema łyżkami stołowymi świeżego żelu aloesowego. Użyj tego domowego tonera po oczyszczeniu skóry. Być może będziesz musiała rozcieńczyć go nieco bardziej, jeśli masz wrażliwą skórę. Nałóż roztwór na twarz za pomocą wacika i pozostaw na 5-15 minut. Spłukać świeżą wodą i powtórzyć w razie potrzeby.

Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu jest potężnym miejscowego leczenia trądziku. Działa na kilku poziomach, aby pozbyć się trądziku, od bakterii, które powodują trądzik do odblokowania porów. Działa również jako środek przeciwzapalny, zabijając bakterie wywołujące trądzik, jednocześnie oczyszczając pory skóry i zmniejszając stan zapalny. Poniżej przedstawiono tylko kilka korzyści z nadtlenku benzoilu.

Nadtlenek benzoilu występuje w formie miejscowej, kremu i żelu, w stężeniach od 2,5 do 10 procent. Jest on dostępny bez recepty i na receptę. Może być szorstki na wrażliwej skórze. Jest jednak skuteczny w niskich stężeniach, o ile nie jesteś uczulony na nadtlenek benzoilu lub masz uszkodzoną skórę. Więc warto spróbować trochę, zanim zdecydujesz się użyć go do oczyszczenia trądziku.

Nadtlenek benzoilu jest doskonałą opcją w leczeniu trądziku, ale ważne jest, aby pamiętać, że zbyt wiele z niego może spowodować podrażnienie skóry. Jeśli przypadkowo zastosujesz zbyt wiele z niego, powinieneś dokładnie spłukać twarz letnią wodą. Pamiętaj również, aby po zastosowaniu nadtlenku benzoilu zastosować ochronę przeciwsłoneczną. Nadtlenek benzoilu jest skuteczny w leczeniu trądziku i innych chorób skóry, ale może również uwrażliwić Twoją skórę na słońce.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest częstym składnikiem wielu dostępnych bez recepty preparatów do leczenia trądziku. W zależności od rodzaju skóry, wyższe poziomy kwasu salicylowego są bezpieczniejsze niż niższe. Podczas stosowania kwasu, jednak należy pamiętać, aby zastosować go tylko do obszarów podatnych na trądzik. Zastosowanie zbyt dużej ilości może prowadzić do zatrucia salicylanami. Z tego powodu nigdy nie stosuj go na całe ciało. Zamiast tego używaj go tylko na dotkniętych obszarach i dokładnie spłucz po użyciu.

Kwas salicylowy działa w celu otwarcia zatkanych porów i oczyszczenia trądziku. Rozpuszczając zanieczyszczenia skóry, może oczyścić pryszcze szybciej. Działa również jako środek przeciwzapalny, dzięki czemu zapalne pryszcze są mniej bolesne. Poprzez zerwanie wiązań między martwymi komórkami skóry i sebum, kwas salicylowy pomaga trądzikowi rozpadać się i zanikać. Pomaga również skórze leczyć się poprzez odblokowanie gruczołów łojowych zatykających pory, co jest niezbędne do powstawania nowego trądziku.

Jednym ze skutków ubocznych stosowania kwasu salicylowego na trądzik jest sucha skóra. Kwas jest zbyt ostry dla suchych lub wrażliwych typów skóry, i może powodować zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry. Jeśli zauważysz te skutki uboczne podczas stosowania kremu z kwasem salicylowym, ważne jest, aby zasięgnąć porady dermatologa. Dermatolog może zapewnić najlepsze leczenie dla Twojego typu skóry i stanu. Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz potrzebować innego kwasu.

Aspiryna

Aspiryna jest popularnym lekiem na trądzik. Jako środek przeciwbólowy, przekształcił się w leczenie wielu różnych stanów zapalnych, w tym trądziku. Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, syntetyczną formę kwasu salicylowego. Kwas ten rozpuszcza się w organizmie, tworząc kwas acetylosalicylowy, który pomaga złuszczać skórę.

Pasta z aspiryny jest naturalnym sposobem na pozbycie się pryszczy. Ponieważ zawiera kwas salicylowy, będzie działać, aby usunąć martwą skórę i nadmiar oleju. Pomoże również zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk w obszarze zastosowania. Alternatywnie, można również zastosować pastę bezpośrednio do pryszcza. Jednak ten zabieg nie jest zalecany dla skóry wrażliwej, ponieważ kwas salicylowy może ją dodatkowo podrażnić.

Aspirynę należy przyjmować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Poza tym, że jest nieskuteczna, może nasilać inne schorzenia lub powodować kolejne wypryski. Aspiryna może również powodować suchość skóry, złuszczanie i zaczerwienienie. Co więcej, nigdy nie powinna być stosowana przez osoby poniżej 18 roku życia lub jeśli są w ciąży lub karmią piersią. Jeśli nie jesteś pewna, czy aspiryna jest odpowiednia dla Twojego typu skóry, powinnaś najpierw skonsultować się z dermatologiem.

Olejek z drzewa herbacianego

Różne kremy i balsamy na trądzik zawierają olejek z drzewa herbacianego jako aktywny składnik. Aby zastosować olejek z drzewa herbacianego na trądzik, należy rozcieńczyć go z olejem nośnym, aby uniknąć podrażnień. Przed zastosowaniem olejku na skórę, przetestuj go najpierw na wewnętrznej stronie łokcia. Szukaj pieczenia, swędzenia lub zaczerwienienia. Jeśli nie wystąpi żadna z tych reakcji, używaj olejku z drzewa herbacianego oszczędnie i nakładaj go na wypryski za pomocą bawełnianego krążka. Następnie pozwól, aby olejek z drzewa herbacianego wyschnął i zastosuj krem nawilżający.

Kupując olejek z drzewa herbacianego na trądzik, wybierz organiczne, naturalne produkty. Organiczne marki nie zawierają alkoholu, parabenów lub siarczanów. Użyj organicznego olejku z drzewa herbacianego do walki z trądzikiem ciała, stopą sportowca i problemami z paznokciami. Może on nawet poprawić teksturę Twojej skóry. Możesz go również rozproszyć, aby poprawić elastyczność skóry. Tylko pamiętaj, aby dokładnie przeczytać listę składników. Zawsze należy rozcieńczyć swój olejek z drzewa herbacianego przed zastosowaniem go na skórę.

Miód

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się trądziku naturalnie, a jednym z nich jest zastosowanie miodu bezpośrednio na dotkniętym obszarze. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, miód jest bezpiecznym składnikiem i nie ma żadnych skutków ubocznych, gdy jest stosowany na dotkniętym obszarze. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj surowego miodu lub miodu manuka na dotkniętym obszarze. Unikaj używania zwykłych marek miodu, ponieważ mogą one zawierać dodatki, które mogą powodować reakcje alergiczne na skórze. Surowy miód jest najlepszą opcją.

Miód jest doskonałym naturalnym środkiem antybakteryjnym, co czyni go dobrym wyborem do stosowania miejscowego. Miód może nie być tak skuteczny jak kremy OTC, ale jest doskonałym domowym środkiem do leczenia trądziku. Miód to naturalne leczenie, które jest niskim ryzykiem i ma minimalne skutki uboczne. Przed zastosowaniem miodu na dotknięty obszar, jednak sprawdź z dermatologiem, aby zobaczyć, czy miód jest dobrym wyborem dla Twojego typu skóry.

Retinoidy

Retinoidy działają w celu rozpuszczenia martwej skóry i rozbicia keratyny, która zatyka pory. Złuszczają również skórę, umożliwiając innym preparatom skuteczniejszą penetrację. Retinoidy są skuteczne w walce z różnymi rodzajami trądziku. Oto kilka ważnych rzeczy, które warto wiedzieć o retinoidach. Po pierwsze, mogą one uwrażliwić Twoją skórę na słońce. Zastosuj SPF na twarz i ciało podczas stosowania retinoidów.

Większe stężenie retinolu lub retinoidu może nie być konieczne dla każdego z wrażliwą skórą, więc upewnij się, że testujesz swoją tolerancję na retinoidy. Over-the-counter retinol może zawierać składniki przeciwdziałające i być ukierunkowane na korzyści przeciwstarzeniowe. Ponadto, może zawierać oleje, które zatykają pory i pogarszają trądzik. Na szczęście istnieje kilka niedrogich i skutecznych opcji na rynku dzisiaj, które zawierają retinol i adapalene.

Zalecana dawka kremu z retinoidami to jeden do dwóch galonów dwa razy dziennie. Retinol może powodować podrażnienia, złuszczanie i zaczerwienienia. Należy używać produktów z retinolem tylko raz lub dwa razy dziennie i codziennie stosować ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli stosujesz krem z retinoidem po raz pierwszy, warto pamiętać, że Twoja skóra może stać się bardziej wrażliwa na światło słoneczne i nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Lód

Aby skutecznie wyleczyć pryszcza, przyłóż chłodny lub lodowy kompres do dotkniętego obszaru. Powtarzaj ten proces kilka razy dziennie, aby zminimalizować obrzęk i stan zapalny. Stosowanie lodu przez minutę po nałożeniu ciepłego kompresu może być korzystne dla skóry trądzikowej. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj naprzemiennie ciepłe i chłodne okłady. Należy jednak pamiętać, że terapia lodem musi być stosowana z umiarem, aby nie uszkodzić skóry.

Po pierwsze, należy upewnić się, że używasz lodu na dotkniętym obszarze twarzy. Lód będzie działać w celu zmniejszenia obrzęku poprzez obniżenie temperatury ciała. Będzie to również obkurczyć naczynia krwionośne. To zmniejszy stan zapalny i związany z nim ból. Jednak przed podjęciem próby tego leczenia należy skonsultować się z dermatologiem. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się użyć lodu do leczenia trądziku, upewnij się, że wybierzesz odpowiedni rodzaj lodu dla swojego typu skóry.

Nigdy nie należy stosować lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to spowodować odmrożenia, jeśli pozostawione na skórze przez dłuższy czas. Jednak oblodzenie pryszczy lodem wymaga, abyś najpierw oczyściła skórę i nałożyła na nią łagodny środek oczyszczający. Lód powinien być zawinięty w cienką szmatkę lub ściereczkę. Nigdy nie pozostawiaj zimnego kompresu na twarzy na dłużej niż pięć minut, a także stosuj go w inny sposób.